Fiala vidí prostor pro prohloubení vztahů s Británií v energetice i bezpečnosti
Český premiér Petr Fiala před svým dnešním jednáním s britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně řekl, že vidí prostor k dalšímu prohlubování česko-britské spolupráce, a to zejména v oblasti energetiky a bezpečnosti.

"Nejenže vzájemný obchod rychle roste, ale například i spolupráce v bezpečnostním sektoru je v posledních letech velmi slibná," řekl Fiala poté, co jej Starmer přijal v sídle britských premiérů v Downing Street. "Velký potenciál naší spolupráce vidím v oblasti energetiky, zejména ve vývoji malých modulárních reaktorů," dodal.
Starmer uvedl, že v oblasti obchodu, hospodářství, energetiky, obrany a bezpečnosti činí Británie s Českem "více než kdykoli předtím". Posílení spolupráce má podle něj potvrdit podpis memoranda o porozumění.
Britská vláda podobně jako česká vnímá jadernou energetiku jako důležitou součást přechodu k nízkouhlíkové energetice a k zajištění energetické bezpečnosti. Kromě stavby tradičních bloků podporuje vývoj malých modulárních reaktorů (SMR), které mají být levnější, rychlejší na výstavbu a vhodné pro decentralizovanou energetiku.
Významným posunem v česko-britské spolupráci byl nedávný vstup českého polostátního energetického podniku ČEZ do britské společnosti Rolls-Royce SMR, která se specializuje na vývoj modulárních jaderných reaktorů, tedy menších reaktorů sestavených ze sériově vyráběných modulů. Strategické partnerství počítá s přibližně pětinovým podílem společnosti ČEZ v britské firmě, přičemž oba podniky mají úzce spolupracovat na vývoji a budoucím nasazení této jaderné technologie.
Investice v řádu několika miliard korun již obdržela souhlas britských regulačních úřadů. Británie vybrala Rolls-Royce SMR jako dodavatele malých modulárních reaktorů, do jejichž výstavby hodlá v příštích čtyřech letech investovat 2,5 miliardy liber (zhruba 73 miliard Kč). ČEZ ve spolupráci s Rolls-Royce SMR plánuje do roku 2050 postavit v České republice modulární reaktory o souhrnném výkonu tři gigawatty.
Spojené království je pod vedením ministerského předsedy Starmera spolu s Francií lídrem takzvané koalice ochotných - skupiny států, které aktivně podporují Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi. Česko se této iniciativy rovněž účastní. Po jednání koalice minulý týden Fiala zdůraznil nutnost udržovat tlak na Rusko a donutit ho tak k příměří a návratu za jednací stůl. Předmětem debaty podle něj byly protiruské sankce a pokračující zbrojní dodávky Kyjevu.
Súvisiace články
Európska únia sa v rámci odvetných ciel pre USA zameria na Boeing, americké autá a bourbon, píše Bloomberg
Európska únia dokončila druhý zoznam protiopatrení zameraných na americký tovar v hodnote 72 miliárd eur. Ak sa rozhodne pre odvet…
Česko a blackouty: firmy spoléhají na štěstí, ne na jistotu
Z důvodu výpadku elektrické energie, jaký Česko zažilo při pátečním blackoutu, mohlo dojít i k nedostupnosti některých cloudových…
Zvýšia domácu produkciu plynu. Nemecko povoľuje ťažbu vo veľkom podmorskom ložisku
Ťažba plynu v krajine už dekády klesá, v súčasnosti dosahuje 5 % spotreby. Zmeniť to môže nálezisko na hranici s Holandskom.
Slovensko chce odklad hlasování o protiruských sankcích i výjimku na ruský plyn
Zástupce Slovenska dostal pokyn, aby dnes požádal o odklad hlasování o návrhu 18. balíku sankcí Evropské unie proti Rusku, uvedl v…
Velvyslanec:Francie bude s ČR spolupracovat na všech úrovních jaderného průmyslu
Francie bude s Českou republikou nadále spolupracovat na všech úrovních jaderného průmyslu, ačkoli v případě tendru na stavbu nový…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.