Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně jaderné energetiky
Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl český premiér Petr Fiala po dnešním jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce SMR podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.

Britská vláda podobně jako česká vnímá jadernou energetiku jako důležitou součást přechodu k nízkouhlíkové energetice a k zajištění energetické bezpečnosti. Kromě stavby tradičních bloků podporuje vývoj malých modulárních reaktorů (SMR), které mají být levnější, rychlejší na výstavbu a vhodné pro decentralizovanou energetiku.
"Podepsali jsme memorandum stvrzující společnou vůli obou zemi, posílit právě partnerství v jaderné energetice, kde vidíme velký potenciál pro příští roky," řekl Fiala novinářům po jednání s britským ministerským předsedou. "Spolupráce s Velkou Británií nám pomůže zajistit energetickou bezpečnost, zajistit cenově dostupné energie pro budoucí generace," dodal.
Významným posunem v česko-britské spolupráci byl nedávný vstup českého polostátního energetického podniku ČEZ do Rolls-Royce SMR, která se specializuje na vývoj modulárních jaderných reaktorů, tedy menších reaktorů sestavených ze sériově vyráběných modulů. Strategické partnerství počítá s přibližně pětinovým podílem společnosti ČEZ v britské firmě, přičemž oba podniky mají úzce spolupracovat na vývoji a budoucím nasazení této jaderné technologie.
Investice v řádu několika miliard korun již obdržela souhlas britských regulačních úřadů. Británie vybrala Rolls-Royce SMR jako dodavatele malých modulárních reaktorů, do jejichž výstavby hodlá v příštích čtyřech letech investovat 2,5 miliardy liber (zhruba 73 miliard Kč). ČEZ ve spolupráci s Rolls-Royce SMR plánuje do roku 2050 postavit v České republice modulární reaktory o souhrnném výkonu tři gigawatty.
"Účastníci chtějí podpořit synergii svých civilních jaderných strategií. To by mohlo zahrnovat sdílení informací na podporu výstavby civilních jaderných projektů v České republice a ve Spojeném království. Účastníci by mohli zvážit spolupráci v oblasti technologií, palivového cyklu, vyřazování z provozu a nakládání s radioaktivním odpadem a spolupráci v oblasti regulace," uvádí se v memorandu, jehož znění má ČTK k dispozici.
Česko se podle Fialy vstupem společnosti ČEZ do firmy Rolls-Royce SMR bude podílet na vývoji a potenciálně i globálním šíření malých modulárních reaktorů. "Vytváříme podmínky pro to, aby malé modulární reaktory mohly být budovány i v České republice. Já si myslím, že by to bylo velmi vhodné doplnění výstavby dvou jaderných bloků v Dukovanech," dodal český premiér s tím, že vláda pro to již má vytipované prostory.
ČEZ v dnešní tiskové zprávě uvedl, že první malý modulární reaktor v České republice by měl vzniknout vedle Jaderné elektrárny Temelín přibližně v polovině třicátých let. Další místa nyní ČEZ posuzuje. Jako vhodné se jeví lokality současných uhelných elektráren, například Tušimice v Ústeckém kraji.
Tématem rozhovoru se Starmerem byla podle Fialy také podpora Ruskem napadené Ukrajiny. Britský ministerský předseda v této souvislosti ocenil českou muniční iniciativu, jejímž cílem je dodávat Kyjevu dělostřeleckou munici, uvedl český premiér. Informoval také, že dnes navštívil centrálu britské zpravodajské služby MI6 a s jejím vedením diskutoval o situaci ve světě, zejména o Rusku a Číně. Rozvoj spolupráce v bezpečnostní oblasti mezi Českem a Británií předtím Fiala označil za "slibný".
Súvisiace články
Slovensko chce odklad hlasování o protiruských sankcích i výjimku na ruský plyn
Zástupce Slovenska dostal pokyn, aby dnes požádal o odklad hlasování o návrhu 18. balíku sankcí Evropské unie proti Rusku, uvedl v…
Velvyslanec:Francie bude s ČR spolupracovat na všech úrovních jaderného průmyslu
Francie bude s Českou republikou nadále spolupracovat na všech úrovních jaderného průmyslu, ačkoli v případě tendru na stavbu nový…
Americké čipy budou znovu proudit do Číny. Stačila k tomu osobní schůzka šéfa Nvidie s Donaldem Trumpem
Americká společnost Nvidia brzy obnoví dodávky svých čipů pro umělou inteligenci H20 pro čínský trh. Firma na svém blogu uvedla, ž…
Švýcaři za státní peníze vytvořili konkurenci pro OpenAI či Metu. Použili stroj vyrobený v Kutné Hoře
Švýcarsku se z veřejných peněz podařilo vytvořit konkurenci pro umělou inteligenci (AI) od velkých a zejména amerických a čínských…
USA by nemali podceňovať pripravenosť EÚ zaviesť vlastné clá, pohrozil Merz
Spojené štáty by nemali podceňovať pripravenosť Európskej únie zaviesť v reakcii na prehnané americké clá vlastné opatrenia.
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.