Střední Čechy získaly více než 20 miliard dotací na nízkoemisní energetiku
Středočeský kraj čerpá na nízkoemisní energetiku nebo šetrnější hospodaření s vodou více než 20 miliard korun z evropských dotací. Patří v tomto ohledu mezi nejúspěšnější regiony v Česku. Po jednání vlády v Kutné Hoře to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) jde do středních Čech 6,8 miliardy korun, téměř 15 miliard korun získal kraj z Modernizačního fondu na nízkoemisní energetiku.

"Nejvíce podpořených projektů směřuje ve Středočeském kraji na hospodaření s vodou, výstavbu a modernizaci čistíren odpadních vod nebo nové zdroje pitné vody. Aktuálně jde o sumu za více než 2,9 miliardy," uvedl Hladík.
Ke konci dubna bylo v programu OPŽP 2021-2027 administrováno 689 projektů ze Středočeského kraje. Patří mezi ně třeba vybudování polopodzemních kontejnerů na tříděný odpad v Čáslavi, do předchozího programového období pak spadá zateplení Střední zemědělské školy v Čáslavi nebo revitalizace koryta Losinského potoka.
Další peníze jdou do regionu z Modernizačního fondu, který je financován z dražeb emisních povolenek v EU a investuje především do energetiky, průmyslu i dopravy a snižování energetické náročnosti budov. Patří do něj i program Nová zelená úsporám. "Právě v Nové zelené úsporám jsou středočeské domácnosti velmi úspěšné. Na snížení energetických úspor rodinných i bytových domů získaly od roku 2021 skoro 11 miliard korun," podotkl ministr.
Z Modernizačního fondu jsou financovány i velké teplárenské projekty v Mělníku nebo v mladoboleslavském ŠKO-Energu. Peníze z fondu putovaly i na vybudování nové jednotky polymerizace ve Spolaně Neratovice. Dalších více než 320 středočeských projektů čerpalo přes miliardu korun na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Příspěvek získaly i projekty energetických úspor v památkově chráněných nebo architektonicky cenných budovách, například ve Svatém Janu pod Skalou nebo kulturní dům v Mladé Boleslavi. Z Modernizačního fondu také šlo více než 1,2 miliardy korun na výstavbu nových budov základních a mateřských škol.
Ve Středočeském kraji žije 1,46 milionu obyvatel. Je to nejvíce zalidněný kraj České republiky a zároveň kraj s největší rozlohou. Podle ministerstva životního prostředí zaujímá první místo v počtu schválených projektů a je také na předním místě v objemu získaných příspěvků.
Súvisiace články
Takáč sa ohradil voči vyjadreniam Remišovej v súvislosti s dotáciami z PPA. Robíme poriadok, reaguje minister
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová opäť opakuje tie isté nepodložené obvinenia a zavádza verejnosť. Namiesto vecnej dis…
Mohou se odříznout od ruského plynu a ropy. Děkujeme, nechceme – vzkazují Slováci a Maďaři
Přetrvávající závislost Maďarska a Slovenska na dovozu ruských energetických surovin, zejména ropy a plynu, podkopává sankce Evrop…
Odvoz stovek tun německého odpadu z Česka je v nedohlednu. Bavorská firma se k odvozu nemá a brání se žalobou
Německá firma Roth International, podezřelá z nelegálního vyvezení odpadu do Česka, podala k soudu žalobu. V ní se brání proti roz…
Česko dál zbytečně znečišťují emise metanu – navzdory evropskému zákazu
Od loňského srpna v Evropské unii platí nová legislativa, která si klade za cíl výrazně omezit emise metanu – plynu, který je po o…
Nové fotovoltaické elektrárny přinesou městu Děčín úspory
Město Děčín v těchto měsících postupně instaluje fotovoltaické elektrárny (FVE) na své budovy. Cílem města je snížit provozní nákl…
Kalendár akcií
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.