Odstraňování škod z povodní na vodních tocích Lesů ČR potrvá nejmíň do roku 2030
Odstraňování téměř třímiliardových škod z loňských povodní na vodních tocích a nádržích státního podniku Lesy České republiky (LČR) potrvá nejméně do roku 2030. Loni podnik na odstranění škod dal 113 milionů korun, především šlo o čištění koryt potoků. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. LČR spravují téměř polovinu lesů v ČR, mají v nich také na starosti 38.500 kilometrů drobných vodních toků a bystřin a 1086 malých vodních nádrží.

Vodohospodářský majetek státních lesů loni poškodilo několik povodní. Největší přišla v září, která zasáhla hlavně severní Moravu. Záplavy poničily Lesům ČR přes 640 kilometrů toků a 26 vodních nádrží. Řada potoků úplně změnila svá koryta. Celkové škody z loňských povodní na vodních tocích podnik vyčíslil na 2,9 miliardy korun.
"Do konce loňského roku se po povodních podařilo dokončit 630 akcí," uvedla mluvčí. Odstraňování další škod podle ní potřebuje projektovou přípravu a příslušná povolení a podle Lesů ČR potrvá nejméně dalších pět let.
Celkové výdaje na správu a obnovu vodních toků Lesy ČR zvedly o 12 procent na 930 milionů korun. V nárůstu se projevily právě mimořádné výdaje na odstranění škod z povodní. Kromě výdajů do obnovy a udržování toků a staveb nádrží podnik také vykupoval pozemky důležité pro správu toků.
Do výdajů na správu vodních toků a nádrží spadají i investice v programu Vracíme vodu lesu, který podnik jako reakci na klimatickou změnu vyhlásil v roce 2019. "Loni jsme v programu Vracíme vodu lesu vložili do 210 staveb 320 milionů korun po předloňských 300 milionech korun do 185 staveb," uvedla Jouklová. Stavby zmírňují následky sucha a nedostatek vody v krajině. Především jde o nové tůně, mokřady a rybníky. Podnik obnovuje koryta potoků a malé lesní nádrže.
Finanční výsledky za loňský rok podnik zatím nezveřejnil. Za loňské první tři čtvrtletí podniku klesl hrubý zisk meziročně o 16 procent na 3,875 miliardy korun z 4,63 miliardy korun. Hlavním důvodem snížení zisku byl nižší výnos z prodeje dřeva. Podnik prodával více slabšího dříví a vlákninového dřeva z mladých porostů.
Súvisiace články
Skupina ČEZ dokončila prodej společnosti Veolia Energie ČR
Skupina ČEZ dne 17.4.2025 úspěšně završila prodej svého 15% podílu ve společnosti Veolia Energie ČR. Novým vlastníkem podílu se st…
Do ČR poprvé proudí výhradně jiná ropa než ruská, ropovod TAL je rozšířen
Do České republiky poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové. Česko je po více než 60 lete…
Taraba: Ďalšia spaľovňa v Bratislave môže byť záťažou pre životné prostredie
Budovať ďalšiu veľkú spaľovňu na území Bratislavy, pár kilometrov od tej existujúcej, môže predstavovať enormnú záťaž na životné p…
Nová studie Frank Bold navrhuje osm chytrých opatření, která ušetří až 226 miliard korun a odblokují síť pro nové obnovitelné zdroje
Česká elektrizační soustava zaznamenává rekordní zájem o připojení nových obnovitelných zdrojů, což zvyšuje investiční náklady na…
ČEZ loni postavil 3900 solárních elektráren, stejně jako v rekordním roce 2023
Zájem Čechů o instalace solárních elektráren je stále silný. Potvrzují to statistiky společnosti ČEZ Prodej, která v roce 2023 pro…
Kalendár akcií
Dny teplárenství a energetiky 2025
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.