Odstraňování škod z povodní na vodních tocích Lesů ČR potrvá nejmíň do roku 2030
Odstraňování téměř třímiliardových škod z loňských povodní na vodních tocích a nádržích státního podniku Lesy České republiky (LČR) potrvá nejméně do roku 2030. Loni podnik na odstranění škod dal 113 milionů korun, především šlo o čištění koryt potoků. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. LČR spravují téměř polovinu lesů v ČR, mají v nich také na starosti 38.500 kilometrů drobných vodních toků a bystřin a 1086 malých vodních nádrží.

Vodohospodářský majetek státních lesů loni poškodilo několik povodní. Největší přišla v září, která zasáhla hlavně severní Moravu. Záplavy poničily Lesům ČR přes 640 kilometrů toků a 26 vodních nádrží. Řada potoků úplně změnila svá koryta. Celkové škody z loňských povodní na vodních tocích podnik vyčíslil na 2,9 miliardy korun.
"Do konce loňského roku se po povodních podařilo dokončit 630 akcí," uvedla mluvčí. Odstraňování další škod podle ní potřebuje projektovou přípravu a příslušná povolení a podle Lesů ČR potrvá nejméně dalších pět let.
Celkové výdaje na správu a obnovu vodních toků Lesy ČR zvedly o 12 procent na 930 milionů korun. V nárůstu se projevily právě mimořádné výdaje na odstranění škod z povodní. Kromě výdajů do obnovy a udržování toků a staveb nádrží podnik také vykupoval pozemky důležité pro správu toků.
Do výdajů na správu vodních toků a nádrží spadají i investice v programu Vracíme vodu lesu, který podnik jako reakci na klimatickou změnu vyhlásil v roce 2019. "Loni jsme v programu Vracíme vodu lesu vložili do 210 staveb 320 milionů korun po předloňských 300 milionech korun do 185 staveb," uvedla Jouklová. Stavby zmírňují následky sucha a nedostatek vody v krajině. Především jde o nové tůně, mokřady a rybníky. Podnik obnovuje koryta potoků a malé lesní nádrže.
Finanční výsledky za loňský rok podnik zatím nezveřejnil. Za loňské první tři čtvrtletí podniku klesl hrubý zisk meziročně o 16 procent na 3,875 miliardy korun z 4,63 miliardy korun. Hlavním důvodem snížení zisku byl nižší výnos z prodeje dřeva. Podnik prodával více slabšího dříví a vlákninového dřeva z mladých porostů.
Súvisiace články
Dnešní výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel
Velkou část Česka dnes na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. B…
Všechny železniční tratě v ČR jsou po výpadku proudu už průjezdné
Provoz na železnici v Česku je už po masivním výpadku proudu obnoven na všech tratích. Po 17:00 se podařilo zprůjezdnit i poslední…
Objednali si merania aj návrh infraštruktúry. Štátny podnik chce ďalšie podklady k PVE Málinec
Vodohospodárska výstavba si v súvislosti so zamýšľanou prečerpávacou elektrárňou na prelome júna a júla zazmluvnila ďalšie práce z…
V pozici lídra: innogy přebírá síť plnících stanic CNG od společnosti E.ON
Celkem 32 plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG) koupila od svého konkurenta E.ON česká dceřiná společnost maďarské energeti…
Evropská pravidla platí, i když Česko zaspalo. Firmy jsou bez opory v zákoně
Evropská unie v posledních pěti letech schválila řadu environmentálních nařízení a směrnic, které mají přímý dopad na výrobce, pro…
Kalendár akcií
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.