Spotřeba plynu v Česku v příštích 20 letech vzroste až o čtvrtinu, tvrdí svazy

Hlavním palivem v příštích 20 letech bude pro českou energetiku zemní plyn. Jeho spotřeba v Česku za toto období vzroste až o čtvrtinu, největší využití bude v teplárenství. Infrastruktura je na vyšší spotřebu připravena. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Českého plynárenského svazu, Teplárenského sdružení ČR a poradenské společnosti EGU. Nedostatek zásob podle nich nehrozí.

Spotřeba plynu v Česku v příštích 20 letech vzroste až o čtvrtinu, tvrdí svazy

Podle vládních strategií by plyn měl nahradit uhelné zdroje do doby, než budou vybudovány nové jaderné a obnovitelné zdroje.

"Zemní plyn se na následujících 20 let stane pro ČR základním palivem. Světové zásoby jsou dostačující a nevidím problém k nám plyn v potřebném množství dopravovat, a to ani s ohledem na očekávaný nárůst poptávky," řekl generální ředitel Českého plynárenského svazu Josef Kotrba.Výrazně podle něj poroste i podíl zkapalněného zemního plynu neboli LNG.

S největším uplatněním plynu svaz počítá v systému centrálního zásobování teplem, na němž jsou v Česku závislé čtyři miliony obyvatel. To potvrzuje i poradenská společnost EGU, podle níž je plyn klíčový především jako dekarbonizační palivo pro náhradu uhlí v teplárenství a elektroenergetice.

"V těchto oblastech se už nyní realizují anebo připravují mnohamiliardové investice do plynových zdrojů. Ty budou nejen vyrábět teplo, ale také elektřinu, a to do značné míry v době, kdy ji nebude možné získat ze slunečního svitu a větru. Podle našich predikcí stoupne do roku 2035 výroba elektřiny z plynu 3,5násobně. Samotná plynofikace teplárenství je i investicí do flexibility a sezonní výroby," uvedl ředitel strategie EGU Michal Macenauer.

V předchozích čtyřech letech bylo zatím za šest miliard korun zmodernizováno deset menších tepláren dodávajících do 110.000 domácností. Spotřebu uhlí to podle Teplárenského sdružení snížilo o 514.000 tun. Další projekty modernizovaných tepláren budou podle sdružení následovat v příštích letech.

Stát vyčlenil na transformaci teplárenství 90 miliard korun z modernizačního fondu. "Zemní plyn se díky tomu s 53procentním podílem stane nejdůležitějším palivem s ohledem na dekarbonizaci. Následovat bude biomasa s 29 procenty a energetické využití odpadů se 17 procenty," řekl ředitel Teplárenského sdružení Jiří Vecka.

S přechodem uhelných zdrojů na plyn počítají i tuzemské energetické firmy. Například společnost ČEZ chystá přebudování některých uhelných elektráren na plynový zdroj, v přípravě je třeba přestavba elektrárny v Mělníku.

Stát do budoucna počítá s tím, že hlavní podíl v tuzemském energetickém mixu budou mít jaderné zdroje doplněné o obnovitelné zdroje v čele s fotovoltaikou a větrnými elektrárnami. Do vybudování těchto zdrojů ovšem chce po ukončení spalování uhlí používat zejména plyn jako přechodné palivo.

Súvisiace články

Vlček ve Valči: Platí požadavek na podíl českého průmyslu na dostavbě Dukovan

Požadavek na celkové zapojení českého průmyslu při stavbě nového jaderného zdroje Dukovan ve výši 60 procent do konce realizace za…

Šéf MAAE: K uzavření jaderné dohody mezi Íránem a USA nezbývá moc času

K uzavření dohody mezi Íránem a USA v otázce íránského jaderného programu nezbývá příliš času, řekl dnes v Teheránu šéf Mezinárodn…

Skupina ČEZ dokončila prodej společnosti Veolia Energie ČR

Skupina ČEZ dne 17.4.2025 úspěšně završila prodej svého 15% podílu ve společnosti Veolia Energie ČR. Novým vlastníkem podílu se st…

EU upustila od zákazu dovozu ruského LNG, v sedmnáctém balíku sankcí nebude

Evropští představitelé upustili od myšlenky prosadit do sedmnáctého balíčku sankcí proti Rusku zákaz dovozu ruského zkapalněného p…

Do ČR poprvé proudí výhradně jiná ropa než ruská, ropovod TAL je rozšířen

Do České republiky poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové. Česko je po více než 60 lete…

Kalendár akcií

Dny teplárenství a energetiky 2025

23. 04. 2025 09:00 - 24. 04. 2025 17:00
Clarion Congress Hotel Olomouc
Dubnový měsíc přináší nejen poslední dny topné sezóny, ale i tradiční setkání odborníků na teplárenství a energetiku. Dny teplárenství a energetiky 20...

SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?

21. 05. 2025 - 22. 05. 2025
Hotel Senec****
Pozývame Vás na 15. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 21. a 22. mája v Hoteli Senec****. Čaká Vás dvojdňové medzinárodné podujatie pln...

Nekonvenční zdroje elektrické energie

02. 06. 2025 09:00 - 04. 06. 2025 16:00
Hatě u Znojma
Rádi bychom Vás pozvali na 46. ročník tradiční vědecko-technické konference NZEE – Nekonvenční Zdroje Elektrické Energie. Akci pořádá Ústřední odborná...

Česko-slovenské energetické fórum

04. 06. 2025 13:00 - 05. 06. 2025 13:00
Piešťany
Platforma Česko-slovenské energetické fórum společně s významnými českými a slovenskými energetickými společnostmi pořádá v roce 2025 již sedmý ročník...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

89280
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1183
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika