MZe letos investuje 650 mil. Kč na posílení infrastruktury vodovodů a kanalizací

Na opatření ke zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody, zejména na posílení infrastruktury vodovodů a kanalizací, dá letos ministerstvo zemědělství 650 milionů korun. Celkem podpoří 40 projektů. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Loni investoval resort na boj se suchem a nedostatkem vody 3,6 miliardy korun, přičemž šlo zejména o technická opatření k akumulaci vody a k podpoře zásobování obyvatel pitnou vodou.

MZe letos investuje 650 mil. Kč na posílení infrastruktury vodovodů a kanalizací

"Počítáme i s podporou minimálně stovky akcí ve výši jedné miliardy korun v rámci dotačního programu rozvoje infrastruktury vodovodů a kanalizací,“ řekl Výborný. Další miliarda letos podle něj půjde na protipovodňová opatření, například na stavu poldrů.

"Do opatření na zadržování vody v krajině, obnovu půdy nebo na opatření proti povodním investuje i ministerstvo životního prostředí, které za posledních deset let vynaložilo 14 miliard korun na povodňová opatření a 12 miliard korun na projekty týkající se sucha," dodal šéf resortu Petr Hladík (KDU-ČSL).

Zástupci vodárenského sektoru dnes při příležitosti Světového dne vody zdůraznili důležitost boje se suchem a zajištění dostatečných a kvalitních vodních zdrojů, a to zejména v době přetrvávající změny klimatu. Letošním tématem Světového dne vody je Ochrana ledovců jakožto jednoho z nejviditelnějších projevů změny klimatu.

Přestože tání světových ledovců Česko bezprostředně neohrožuje, ministři i vodohospodáři upozornili, že dopady tání ledovců a klimatické změny lze pozorovat i v ČR. "Klimatická změna s sebou přináší extrémy, které zažíváme i u nás. Na jednu stranu velká sucha, na druhou stranu povodně, jako jsme zažili loni v září," upozornil Hladík.

Předseda Svazu vodního hospodářství a generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala jako jeden z konkrétních dopadů tání ledovců v ČR zmínil chybějící zásoby vody ve sněhu. Podle něj je problém, že sníh v Česku napadne většinou v listopadu či prosinci a roztaje dříve, než vodu může využít vegetace v jarním období. "Na jaře bývá sníh pouze ve vyšších polohách, ale úplně chybí ve středních polohách, kde se odehrává podstatná část doplňování zejména zdrojů podzemních vod a také využití vody pro nové vegetační období," řekl Kubala.

Podle ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) Viléma Žáka v důsledku tání ledovců a klimatické změny čeká vodohospodáře velmi složité období. Zásoby podzemní vody podle Žáka v současnosti nejsou dobré a přestože vodárenské nádrže jsou v ČR v současnosti naplněné, za několik měsíců to může být jinak, upozornil.

Ledovce pokrývají asi deset procent zemského povrchu a obsahují přibližně tři čtvrtiny světových zásob sladké vody. Světový den vody připadá každoročně na 22. března. Den vyhlásila OSN v roce 1993 jako připomínku toho, že mnoho lidí na světě nemá přístup k nezávadné vodě.

Súvisiace články

Do ČR poprvé proudí výhradně jiná ropa než ruská, ropovod TAL je rozšířen

Do České republiky poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové. Česko je po více než 60 lete…

Taraba: Ďalšia spaľovňa v Bratislave môže byť záťažou pre životné prostredie

Budovať ďalšiu veľkú spaľovňu na území Bratislavy, pár kilometrov od tej existujúcej, môže predstavovať enormnú záťaž na životné p…

Nová studie Frank Bold navrhuje osm chytrých opatření, která ušetří až 226 miliard korun a odblokují síť pro nové obnovitelné zdroje

Česká elektrizační soustava zaznamenává rekordní zájem o připojení nových obnovitelných zdrojů, což zvyšuje investiční náklady na…

ČEZ loni postavil 3900 solárních elektráren, stejně jako v rekordním roce 2023

Zájem Čechů o instalace solárních elektráren je stále silný. Potvrzují to statistiky společnosti ČEZ Prodej, která v roce 2023 pro…

Stín, který vydělává. Největší parkoviště s fotovoltaikou v Rakousku postavila česká firma Greenbuddies

Zatím jsou v Česku spíše raritou, ale jejich potenciál je obrovský. V sousedním Rakousku už takzvané carporty, tedy solární elektr…

Kalendár akcií

Dny teplárenství a energetiky 2025

23. 04. 2025 09:00 - 24. 04. 2025 17:00
Clarion Congress Hotel Olomouc
Dubnový měsíc přináší nejen poslední dny topné sezóny, ale i tradiční setkání odborníků na teplárenství a energetiku. Dny teplárenství a energetiky 20...

SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?

21. 05. 2025 - 22. 05. 2025
Hotel Senec****
Pozývame Vás na 15. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 21. a 22. mája v Hoteli Senec****. Čaká Vás dvojdňové medzinárodné podujatie pln...

Nekonvenční zdroje elektrické energie

02. 06. 2025 09:00 - 04. 06. 2025 16:00
Hatě u Znojma
Rádi bychom Vás pozvali na 46. ročník tradiční vědecko-technické konference NZEE – Nekonvenční Zdroje Elektrické Energie. Akci pořádá Ústřední odborná...

Česko-slovenské energetické fórum

04. 06. 2025 13:00 - 05. 06. 2025 13:00
Piešťany
Platforma Česko-slovenské energetické fórum společně s významnými českými a slovenskými energetickými společnostmi pořádá v roce 2025 již sedmý ročník...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

89280
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1183
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika