Čínu sužují rekordně vysoké teploty, což zatěžuje elektrickou síť
Letos v květnu teploty v Číně dosahovaly rekordních hodnot, nebo je i přesahovaly. Celkem 446 meteorologických stanic zaznamenalo teploty, které vyrovnaly nebo překročily dosud nejvyšší naměřené hodnoty za měsíc květen, informovalo dnes čínské Národní klimatické středisko, které citoval zpravodajský server The Guardian.

V pondělí meteorologický úřad v Šanghaji naměřil ve městě rekordních 36,1 stupně Celsia - předchozí rekord 35,7 stupně byl z května 2018. Během příštích tří dnů se ve většině jižní Číny očekávají teploty přesahující 35 stupňů Celsia a v některých oblastech až přes 40 stupňů Celsia.
Vysoké teploty zatěžují elektrickou síť, když v megalopolích, jako je Šanghaj, stoupá spotřeba elektřiny kvůli zapnutým klimatizacím. V posledních dnech vzrostla také poptávka po elektřině v průmyslových centrech na jihu Číny, jako je Kuang-tung. Společnost China Southern Power Grid, jeden ze dvou provozovatelů rozvodné sítě v zemi, o několik týdnů dříve než obvykle zaznamenala špičkové zatížení přesahující 200 milionů kilowattů a blízké historickému maximu.
Čínský meteorologický úřad v únoru varoval, že "extrémní povětrnostní a klimatické jevy v letošním roce stále vykazují vysoký výskyt a intenzitu".
V březnu byly teploty ve městech Wu-chan a Čeng-čou ve střední Číně o více než deset stupňů vyšší, než je pro toto roční období obvyklé. Pro Čínu je rok 2023 neobvyklý tím, že na vyprahlém severu země je tepleji než na jihu, což je pravděpodobně příčinou řady ekologických problémů.
Od loňského léta zažívá povodí řeky Jang-c'-ťiang nejhorší sucho od roku 1961, což poškozuje místní úrodu obilí. Čínské vládní statistiky ukazují, že od loňského července poklesly srážky v povodí řeky Jang-c'-ťiang téměř o 50 procent.
Súvisiace články
Analytik: Ceny komodit na trzích letos spíše klesaly, index je v minusu 4,5 pct
Ceny komodit na světových trzích v prvních třech čtvrtletích roku spíše klesaly, nejvíce zlevnily průmyslové kovy, pšenice, kukuři…
Na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk vznikne nová přečerpávací elektrárna
Na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk vznikne nová přečerpávací elektrárna. Projekt za několik miliard korun počítá s využitím energ…
Máme drahšie energie ako Západ. Časť firiem zvažuje aj návrat do Nemecka (rozhovor s odborníkom na priemysel)
V rozhovore s generálnym sekretárom Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrejom Laszom sa dozviete: Ako je na tom priemys…
Místo uhlí „vytěží“ z bývalých dolů vodu, díky turbíně vyrobí elektřinu
Vodní zdroje z bývalých jihomoravských dolů už nepřijdou nazmar, poslouží na výrobu energie nebo k zalévání zeleně, aby se neplýtv…
Rusko sa prestalo báť ľadu a vezie ropu do Číny severnou cestou. Obchádza sankcie a Arktíde hrozí katastrofa
Cieľom bolo nielen stabilizovať svetové trhy energií, ale hlavne zásadne znížiť ruské príjmy z exportu ropy a sťažiť Moskve financ…
Kalendár akcií
„ENERGETIKA KOLEM NÁS – investice do OZE, transformace teplárenství, role komunitní energetiky“
Európsky energetický summit 2023
Dny kogenerace
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.