Rusko prodlouží současné omezení těžby ropy do konce června
Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června. Uvedl to dnes vicepremiér Alexandr Novak. Rusko minulý měsíc oznámilo, že v reakci na západní sankce v březnu sníží svoji těžbu, podle Novaka by plánované snížení produkce mělo být splněno v příštích dnech. Snížení odpovídá zhruba pěti procentům celkové produkce ropy v Rusku v lednu. Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě za Saúdskou Arábií.

"V současnosti je Rusko blízko dosažení cílové úrovně snížení - bude jí dosaženo v nejbližších dnech," řekl Novak. "V souladu se současnou situací na trhu bude rozhodnutí o dobrovolném snížení těžby o 500.000 barelů denně platit do června 2023 včetně," dodal.
Novak v prohlášení uvedl, že světový trh s ropou je pod bezprecedentním tlakem. Poukázal na energetické embargo západních zemí vůči Rusku a na to, co označil za nebezpečné pokusy omezit cenu ropy.
Rozhodnutí Ruska snížit těžbu ropy doplňuje dohodu skupiny OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem. Skupina se loni v říjnu dohodla na prudkém snížení těžby o dva miliony barelů denně, které má trvat od listopadu do konce letošního roku. Skupina snížila těžbu navzdory výzvám velkých spotřebitelů, aby ji naopak zvýšila, napsala agentura Reuters.
V celém loňském roce se těžba ropy v Rusku zvýšila o dvě procenta na 535 milionů tun (zhruba 10,7 milionu barelů) denně. Důvodem byl nárůst prodeje do asijských zemí, hlavně do Indie a Číny.
Evropská unie spolu se skupinou ekonomicky vyspělých zemí G7 a s Austrálií od loňského 5. prosince zavedla maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Od 5. února platí i cenové stropy na ruské ropné produkty.
Súvisiace články
Příspěvek na bydlení dostanou lidé i bez potvrzení o energiích. Stát si ho získá sám
Žadatelé o příspěvek na bydlení i jeho příjemci by už brzy nemuseli úřadu práce dokládat své náklady na energie. Úředníci by si je…
Správa železnic chce elektrifikovat další tratě. Slibovaná úspora emisí ale vyvolává otázky
Správa železnic chce po dvaceti letech opět začít více elektrifikovat svoje tratě. Chystá projekt na první tři tratě, které by se…
Lidé, kteří loni fixovali drahé energie, mají naději na lepší tarif
Desítkám tisíc lidí, kteří loni fixovali za vysoké ceny elektřinu nebo plyn, svitla naděje, že od ledna, až skončí zastropování ce…
ČEZ ESCO kupuje ostravskou společnost IVITAS
Společnost ČEZ ESCO, lídr na trhu nové energetiky, kupuje ostravskou společnost IVITAS, která se již přes 25 let zaměřuje na proje…
Saúdská Arábie posílí investice do zpracování lithia, bude dodávat BMW
Už druhý závod na zpracování lithia plánuje vybudovat Saúdská Arábie. Odběratelem zpracované suroviny pro výrobu baterií pro elekt…
Kalendár akcií
XXXII. Seminář energetiků
PKV talk #3: O fotovoltaikách, plynu a udržitelnosti s GasNet
JADERNÉ DNY 2023
Konference Energetika 2023
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.