ECB vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu
Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to dnes podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

"ECB se domnívá, že současná podoba navrhovaného mechanismu pro korekci trhu by za určitých okolností mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně," uvedla ECB.
Sjednotit pohled zatím rozdělených zemí Evropské unie na možné zavedení cenového stropu pro případ výrazného zdražení plynu se v těchto dnech pokouší české předsednictví bloku. Skupina zemí v čele s Německem stále dává najevo nesouhlas s jakýmkoli omezováním cen.
Podle diplomatů proto není vyloučeno, že se na mimořádném jednání ministrů energetiky příští úterý dohodu opět nepovede uzavřít. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes prohlásila, že podle jejího přesvědčení se do konce roku země na podobě stropu shodnou.
Na finanční rizika plánu na zavedení cenového stropu již dříve poukázaly například burzovní společnosti Intercontinental Exchange (ICE) a European Energy Exchange (EEX). EEX varovala, že plán na by mohl znamenat významné riziko pro finanční stabilitu a zabezpečení dodávek na energetických trzích v Evropské unii. "Tento návrh by mohl energetickou krizi rozšířit a učinit z ní ještě krizi finanční, protože výrazně narušuje obchodní aktivity hráčů na trhu," uvedl minulý měsíc šéf strategie EEX Tobias Paulun.
ICE minulý měsíc uvedla, že obchodníci s energiemi by v případě schválení plánu museli vynaložit dodatečných 33 miliard eur (zhruba 800 miliard Kč) na zálohy, které burzy požadují po zákaznících obchodujících s termínovými kontrakty.
Súvisiace články
Pražská burza dnes mírně rostla, dařilo se akciím bank a ČEZ
Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději ro…
Komodity: Ceny ropy dnes kvůli vývoji v Číně a Turecku silně rostou
Ceny ropy dnes pokračují v růstu. Může za to naděje na oživení poptávky v Číně a obavy z nedostatku dodávek po uzavření velkého vý…
Ceny plynu v Európe klesli. Sú na úrovni ako pred ruskou inváziou
Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe v utorok klesli, keďže koniec krátkej vlny mrazivého počasia je už na dohľad a zásoby ko…
Energie nejlépe ocení burza, zásahy vyvolají nedostatek, říká expert v Rozstřelu
V posledních měsících se často spílalo evropské energetické burze, že může za vysoké ceny elektřiny. Jenže podle experta a ředitel…
Česku hrozí vyšší ceny elektřiny, pokud se vzdá jádra a volného trhu
Text Luďka Niedermayera v HN nazvaný Hodinky neúprosně tikají. Česku hrozí, že bude čelit vyšším cenám elektřiny než v okolních ze…
Kalendár akcií
AQUATHERM Nitra
E-Mobilita 2023, cesta k soběstačnosti
Energetický management pro města a obce
Transportation Oil and Gas Congress 2023
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.