Trafigura: Evropa bude muset příští rok dovézt mnoho LNG, ceny zůstanou vysoké
Evropa bude muset v příštím roce dovézt obrovské objemy zkapalněného zemního plynu (LNG), aby kompenzovala výpadek v dodávkách zemního plynu z Ruska. Uvedla to dnes globální společnost Trafigura, která je jedním z největších obchodníků s komoditami. Ceny plynu v Evropě budou podle ní muset zůstat vysoké, aby přilákaly dodávky LNG, které by jinak zamířily na jiná odbytiště ve světě.

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko letos v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.
"Očekáváme, že trhy s plynem a LNG zůstanou rozkolísané," uvedla Trafigura. Firma podle agentury Bloomberg dodala, že Evropa by letošní zimu sice měla výpadek v dodávkách ruského plynu přestát díky čerpání zásob a snížení spotřeby, ale "v roce 2023 bude potřebovat dovézt obrovské objemy LNG".
Dovoz LNG do Evropy je přitom už teď rekordní. Výpadky v dodávkách ruského plynu kompenzuje především LNG ze Spojených států. Evropa letos bude cílem dvou třetin veškerých zásilek amerického LNG a nebýt omezených kapacit dovozních terminálů, byly by tyto dodávky ještě vyšší, poznamenal Bloomberg.
"Volání (Evropy) vyslyšel americký LNG, který je flexibilní z hlediska místa určení," uvedla analytička Kristy Kramerová ze společnosti Wood Mackenzie. V Evropě se nicméně v poslední době objevuje kritika kvůli vysokým cenám dodávek zkapalněného plynu z USA.
Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropský trh v klíčovém virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se v první polovině listopadu vrátila pod 100 eur za megawatthodinu (MWh), od té doby však výrazně vzrostla. Vzhůru ji tlačí příchod chladnějšího počasí, které zvyšuje spotřebu. Dnes odpoledne se cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu pohybovala v blízkosti 150 eur (zhruba 3650 Kč) za MWh.
Súvisiace články
V okupované Makijivce hořelo zasažené plynové potrubí
Mohutný požár propukl v úterý v Rusy okupované Makijivce. Plameny zbarvily večerní nebe do oranžova. Ukrajinské servery Censor a R…
Brněnské vysoké školy zdražily ubytování, argumentují cenami energií. Studenti chtějí, aby se kolejné počítalo jinak
Některé vysoké školy se začátkem letního semestru zdražily ubytování na kolejích. Učinily to i tři největší univerzity v Brně. Arg…
Luděk Niedermayer: Neztrácejme čas diskuzemi o zestátnění ČEZu
Snahy o plné ovládnutí ČEZu státem nepovažuje Luděk Niedermayer za účelné. Europoslanec a bývalý víceguverner ČNB je překvapen tím…
Rakousko zažívá boom solární energetiky
Rakouský fotovoltaický trend, který začal už před ruskou invazí na Ukrajině, má potenciál v letošním roce dále pokračovat. Již v r…
Zabezpečení dodávek elektřiny v Německu do roku 2030 a jejich vztah k České republice
Dostatek elektrické energie v Německu v souvislosti s nahrazením uhlí a jádra obnovitelnými zdroji je podmíněn i přeshraniční redi…
Kalendár akcií
AQUATHERM Nitra
E-Mobilita 2023, cesta k soběstačnosti
Energetický management pro města a obce
Transportation Oil and Gas Congress 2023
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.