U Bosporu a Dardanel se kvůli novým požadavkům Turecka hromadí desítky tankerů
U Bosporského průlivu a Dardanel se v posledních dnech hromadí několik desítek tankerů s ropou. Příčinou jsou přísnější pravidla pro tranzit, která schválilo Turecko v souvislosti se zákazem dovozu ruské ropy do Evropské unie a stanovením maximální nákupní ceny této ropy. Nová pravidla znemožnila nejméně 22 tankerům proplout do Středozemního moře, informoval dnes deník Financial Times (FT). Turecké námořní úřady vzápětí uvedly, že používat počet čekajících lodí jako argument považují za nepřijatelný nátlak na Turecko.

Problémy s tranzitem mají většinou lodě, které přepravují ropu z Kazachstánu, na kterou se ale sankce nevztahují.
Turecké úřady od začátku prosince chtějí po lodích potvrzení od pojišťovny, že jsou zajištěny proti škodám, které by mohly vzniknout při proplouvání tureckými vodami. Novou regulaci Turecko začalo vyžadovat v souvislosti se zákazem dovozu ruské ropy po moři do zemí Evropské unie a stanovením cenového stropu na ruskou ropu, na kterém se dohodla EU a ekonomicky vyspělé země skupiny G7. Takové potvrzení ale západní pojišťovny nechtějí vydávat.
Sankce zakazují pojišťovat dodávky ruské ropy prodávané za ceny přesahující stanovený strop. Pojišťovny by tak mohly porušit sankce, kdyby garantovaly finanční krytí i lodím, u kterých by se později zjistilo, že převážely ruskou ropu za podmínek porušujících sankce.
"Požadavky turecké vlády jdou nad rámec informací, které obsahuje obecné potvrzení," tvrdí pojistitelé ze skupiny P&I Clubs, na které připadá zhruba 90 procent pojištění tankerů.
Naopak ruské pojišťovny nemají problém dokumenty splňující turecké požadavky vydávat. Z tohoto důvodu se problémy většinou týkají tankerů, které převážejí kazachstánskou ropou, kterou naložily v ruských přístavech, píše deník FT. Na tuto ropu se přitom žádné sankce nevztahují. Podle nejmenovaného představitele, kterého deník cituje, překážky nezpůsobuje samotný cenový strop, ale nové požadavky Turecka.
Západní představitelé Ankaru kritizují, že svými požadavky způsobuje překážky v zásobování ropou, poznamenal deník Financial Times. Unijní, britští a američtí diplomaté proto jednají s tureckou vládou o změně nově zavedených pravidel.
Turecké námořní úřady dnes odpoledne uvedly, že budou i nadále blokovat tranzit lodí bez požadované pojišťovací dokumentace. Svůj postup označily za rutinní proceduru. Nátlak na volné proplutí argumentací počtem čekajících lodí je podle Ankary nepřijatelný. Ankara také uvedla, že nelze z požadavků slevit, protože v oblasti žije na 20 milionů lidí a havárie tankeru u Bosporského průlivu by měla rozsáhlé ekonomické a ekologické dopady.
Podle experta na námořní přepravu Yörüka Işika jdou požadavky tureckých úřadů nad rámec běžné praxe v pojišťovacím odvětví. "Není to ale neracionální požadavek," řekl Işik deníku El País. Podle něj se Turecko jen snaží chránit proti škodám, které by mohly způsobit ruské tankery zapojené do přepravy ropy v rozporu s mezinárodními sankcemi. Současnou situaci, kdy stojí tankery s kazachstánskou ropou a nikoliv ty s ruskou, označil za nechtěný důsledek nařízení.
"Tato situace prospívá ruským pojišťovnám, které mají daleko menší důvěryhodnost než ty evropské," řekl Işik.
Súvisiace články
Komodity: Ceny ropy dnes kvůli vývoji v Číně a Turecku silně rostou
Ceny ropy dnes pokračují v růstu. Může za to naděje na oživení poptávky v Číně a obavy z nedostatku dodávek po uzavření velkého vý…
Výrobce prvního silničního solárního auta zbankrotoval
Lightyear 0, první silniční solární auto na světě, má přerušenou výrobu na neurčito a firma Atlas Technologies, která měla jeho pr…
Česku hrozí vyšší ceny elektřiny, pokud se vzdá jádra a volného trhu
Text Luďka Niedermayera v HN nazvaný Hodinky neúprosně tikají. Česku hrozí, že bude čelit vyšším cenám elektřiny než v okolních ze…
Komodity: Ropa WTI testuje úroveň 38,2 % Fibonacciho retracementu
Ropa WTI (USOIL) se na 1hodinovém grafu postupně vrátila zpět směrem k již dříve prolomené oblasti supportu (dříve support – nyní…
Embargo na ropu i produkty z ní Rusko bolí, shodli se experti. O příčiny vysoké ceny energií v Evropě se přeli
Bývalý premiér a předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek je přesvědčen, že aktuální zákaz dovozu ruských ropn…
Kalendár akcií
AQUATHERM Nitra
E-Mobilita 2023, cesta k soběstačnosti
Energetický management pro města a obce
Transportation Oil and Gas Congress 2023
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.